Miesiąc z Polskim Ładem

Temat Polskiego Ładu zainspirował członków Koła Naukowego Finanse i Podatki do przyjrzenia się zmianom w przepisach podatkowych wywołanych wejściem w życie od 1 stycznia 2022 r. nowego programu rozwoju. Podjęto wiele inicjatyw mających przybliżyć studentom zarys projektu oraz jego skutki zarówno dla osób fizycznych jak i przedsiębiorstw.

Już od połowy listopada na profilach Koła w serwisach społecznościowych rozpoczął się cykl postów o Polskim Ładzie. Rozważania mające przybliżyć zakładane zmiany w ramach planu odbudowy polskiej gospodarki po pandemii COVID-19 skupiały się wokół 5 fundamentów, do których należały: niższe podatki, więcej na zdrowie, własne cztery kąty, wyższa emerytura oraz 500 tys. nowych miejsc pracy. Przedstawienie zarysu projektu pozwoliło na dalsze zgłębianie tematu, tym razem skupiając się na aspektach podatkowych.

Kolejna inicjatywa związana była z opisaniem zmian w rozliczeniach dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych. We współpracy z KPMG 9 grudnia 2021 r. odbył się webinar pod tytułem „Zmiany w PIT w Polskim Ładzie”. Spotkanie prowadziła Pani Jagoda Plichta-Waksmundzka – absolwentka prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, doradca podatkowy i radca prawny, a obecnie supervisor w dziale doradztwa podatkowego KPMG w biurze w Krakowie. Uczestnicy webinaru poznali zasady obowiązujące obecnie w PIT w zestawieniu ze zmianami wchodzącymi w życie od stycznia oraz mogli dowiedzieć się, która z form opodatkowania będzie dla nich najkorzystniejsza od przyszłego roku. Ponadto po zakończonym wykładzie mieli możliwość zadania pytań i uzyskania odpowiedzi na nurtujące ich tematy.

Podatkowe aspekty związane z Polskim Ładem zostały omówione również 13 grudnia 2021 r. podczas debaty oksfordzkiej prowadzonej przez członków Koła Naukowego Finanse i Podatki. Teza debaty – „Ta izba twierdzi, że wprowadzenie Polskiego Ładu oznacza wzrost obciążeń podatkowych dla przedsiębiorców” – pozwoliła na zestawienie korzyści podatkowych wprowadzonych przez nowy projekt z dodatkowymi obciążeniami z niego wynikającymi. Merytoryczne wypowiedzi obu stron dyskusji zwieńczyło głosowanie wyłaniające zwycięzcę debaty – drużynę propozycji.

Dziękujemy za uczestnictwo w wydarzeniach!

Jednocześnie zapraszamy na kolejne wydarzenia organizowane przez Koło Naukowe Finanse i Podatki.