STUDENCI PODAROWALI SERCA W KOPERCIE MIESZKAŃCOM DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W KRAKOWIE

W dniu 15. kwietnia miał miejsce finał akcji charytatywnej „Serce w kopercie” organizowanej przez studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Celem projektu była materialna pomoc Seniorom z Domu Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclóww Krakowie. Projekt realizowany był w ramach konkursu ”Big-hearted Ambassadors” organizowanego przez Fundację KPMG przy współpracy z KPMG. Udzielenie pomocy związane było ze skompletowaniem oraz zakupem odzieży dla Mieszkańców DPS po wcześniejszym skonsultowaniu listy potrzeb z pracownikami Domu. Wśród darów przekazanych przez uczestników grupy projektowej nie zabrakło również słodkości, a także krzyżówek, sudoku oraz wykreślanek, które umilą czas wolny Mieszkańcom. Studenci zauważyli, że oprócz potrzeb materialnych dla Seniorów istotne jest również wsparcie emocjonalne, szczególnie w czasach pandemii. Do każdej z paczek zostały dołączone spersonalizowane listy z ciepłym słowem, które mają dodać otuchy i wywołać uśmiech na twarzach beneficjentów. Stąd nazwa „Serce w kopercie” – czyli kawałek serca, które studenci chcieli podarować Seniorom z Domu Pomocy Społecznej. 

Działania studentów w pierwszym etapie realizacji projektu skupiły się na pozyskaniu dodatkowych środków w celu wsparcia większej ilości beneficjentów. Z sukcesem udał się kontakt z firmami-darczyńcami, które wsparły „Serce w kopercie” finansowo bądź poprzez podarowanie swoich produktów oraz usług. Do firm tych należały:

  • Kancelaria Rachunkowa Wowra Anna
  • Sklep Papierniczy „Kredkomania”
  • RAJA Polska
  • Ryklamy

Dodatkowo projekt charytatywny mógł liczyć na wsparcie lokalnych gazet oraz radia – informacja o „Sercu w kopercie” ukazała się na łamach:

  • Gazety Krakowskiej
  • Dwutygodnika Miejskiego Kraków.pl
  • Gazety „Dziennik Polski”

Ponadto, w celu pozyskania dodatkowych darczyńców, został przeprowadzony wywiad na temat organizowanej akcji charytatywnej, który można było usłyszeć 23. marca na antenie Radia Kraków.

Aktywna promocja wydarzenia w mediach społecznościowych oraz podjęcie decyzji o zorganizowaniu zbiórki charytatywnej pozwoliła studentom na skompletowanie większej ilości potrzebnych produktów, a co za tym idzie, wsparcie szerszego grona beneficjentów. Łącznie udało się zebrać (za pośrednictwem portalu zrzutka.pl oraz dzięki sponsorom i darczyńcom) kwotę 7617 zł oraz dary rzeczowe w postaci odzieży, słodyczy, a także materiałów papierniczych Dodatkowo do uczestników grupy projektowej zgłosiło się wiele osób o dobrych sercach, które wyraziły chęć pomocy przy przewożeniu paczek.

Finał projektu odbył się w Domu Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów w Krakowie przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Dzięki uprzejmości pracowników zostało zorganizowane spotkanie, podczas którego studenci mogli przekazać przygotowane wcześniej prezenty dla Mieszkańców. Studenci zaprezentowali Seniorom zdjęcia z realizacji projektu, jak i również zadbali o dobre samopoczucie Mieszkańców poprzez rozmowę. Nie brakowało chwil uśmiechu, wzruszenia jak i łez radości.

Misją studentów było wsparcie materialne Seniorów oraz zwrócenie uwagi na problem samotności, zwłaszcza w dobie pandemii. Poprzez projekt charytatywny „Serce w kopercie” studenci pragnęli okazać troskę, wsparcie jak i również zanieść promień radości do Domu Pomocy Społecznej.

Serdecznie dziękujemy społeczności akademickiej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie za życzliwość oraz wsparcie finansowe podczas organizowanej zbiórki charytatywnej. Dzięki Państwa otwartości serc podwoiliśmy liczbę naszych beneficjentów. Kierujemy do Państwa wyrazy uznania za chęć niesienia pomocy Seniorom – wspólnie sprawiliśmy, że na ich twarzach pojawił się uśmiech i łzy wzruszenia. Nasze podziękowania kierujemy również do Pani dr Katarzyny Maj, która od początku trwania projektu wspierała nasze działania. Jesteśmy wdzięczni Pani za aktywną promocję zbiórki charytatywnej wśród społeczności akademickiej jak i również wsparcie logistyczne podczas przewożenia paczek. Serdecznie dziękujemy za Pani pomoc w szerzeniu dobra! Słowa św. Jana Pawła II towarzyszyły nam przez cały projekt – „Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten kto daje”. Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas dary będą służyć Mieszkańcom oraz zostaną przyjęte jako wyraz naszej sympatii, troski i solidarności ze starszym pokoleniem. – komentują uczestnicy projektu charytatywnego „Serce w kopercie”.